Bydlení 

Dřevo nebo brikety: Který materiál je lepší?

Zimní měsíce nám opět klepou na dveře. Proto je nutné zvážit, do jakého vytápěcího materiálu investujete, abyste ušetřili nejen svou peněženku, ale i životní prostředí.

Dřevo vychází z módy

Využívat na vytápění dřevo už dávno není jedinou možností. Pokud se však přece jen rozhodnete pro starý osvědčený způsob, volte dřevo tvrdší. Měkké sice snadněji zapálíte, ale tvrdé dřevo vám bude hořet déle.

Oblíbené je bukové dřevo, které hoří rovnoměrně a dlouho. Jeho nevýhodou je však to, že vyžaduje delší skladování, protože pomaleji vysychá.

Dalším často využívaným materiálem je dřevo z dubu. Dub se vyznačuje dlouhou dobou hoření, avšak pokud nebudete spalovat dokonale suché dřevo, může se vám po místnosti šířit nepříjemný zápach.

Smrk určitě při opékání nepoužívejte, obsahuje totiž hodně pryskyřice, což způsobuje, že dochází k jeho vystřelování.

+ Ekonomicky výhodné

+ Neobsahuje mnoho emisí

+ Patří k obnovitelným přírodním zdrojem

-Nároční na manipulaci

-nutnost skladování

-časté přikládání

Dejte zelenou briketám

Do popředí se dostávají nové způsoby vytápění, které jsou stále více oblíbené. Brikety jsou vyráběny lisováním suchých pilin, které pocházejí z tvrdých dřevin (buk a dub). Při jejich výrobě se nepoužívají žádné chemické přísady ani lepidla. Mimo jiné, jsou vysoce výhřevné, obsahují velmi nízké procento vlhkosti a můžete je využít v krbech, pecích, sporácích či kotlích sloužících na centrální vytápění.

+ Ušetříte životní prostředí až dvojnásobně (vyrábějí se totiž z „odpadu“ a jejich spalování nezatíží vzduch)

+ Snadná skladovatelnost a manipulace

+ Nízká popelnatost

+ Popel je využitelný jako hnojivo

+ Vysoká výhřevnost a délka hoření – sáhnout můžete i po nočních briketách, které vám udrží v domě teplo i během doby vašeho spánku

-Některé druhy dřevěných briket zanechávají více popela.

Related posts

Leave a Comment