Při poklesu ekonomiky mohou být půjčky v kurzu

Česká koruna

COVID 19 se podepsal na oslabení naší ekonomiky. A i když přesná čísla ještě neznáme, už nyní je jasné, že půjde o výrazný propad směrem dolů. Jednou ze změn bude pravděpodobně změna chování spotřebitelů při úvěrech a půjčkách. Co všechno se v tomto segmentu může změnit?

Česká národní banka sice snížila úrok z hypoték aby posílila korunu, očekávání vzrůstu poptávky po hypotékach se však nenaplní. Jelikož budeme mít hlouběji do kapsy, otázku vlastního bydlení pravděpodobně odložíme na později. Takové chování spotřebitelů lze logicky předpokládat a to na základě minulých finančních krizí, jejichž následky dokáží předpovídat i ty budoucí.

Úvěry na bydlení ne, půjčky však ano

Půjčky budou stále v kurzu kromě hypoték. Tento jev je přirozený jelikož finanční propad způsobí to, že spotřebitelé budou mít hlouběji do kapes a tak se budou častěji obracet na pomoc od finančních domů a to se zájmem o krátkodobé půjčky a úvěry. Pokud jim banky nevyjdou vstříc, obrátí se na nebankovní společnosti. Mezi nejvíce poptávané budou přitom patřit půjčky do výplaty na pár dní.

Zrcadlem ekonomiky je zadluženost

Častým příkladem ke zdravotnímu stavu ekonomiky státu se požívá technický stav silnic. Čím jsou silnice v daném státě rozbitější, tím je i ekonomika daného státu zničenější. Jelikož na opravu silnic se většinou myslí až na tom posledním místě v pořadí, častokrát bývá toto přirovnání pravdivé. Zrcadlem stavu ekonomiky však může stejně být i samotná zadluženost státu a jeho občanů, ale paradoxně z odlišného pohledu. Ekonomické přirovnání dokazuje fakt, že čím více si stát půjčuje, tím více i jeho vlastní občané využívají na pokrytí nákladů půjčky. Zjednodušeně napsáno, stát je jakýmsi vzorem pro své občany v zadlužování se, kteří ho napodobují a následují.

Když budou banky přísně, nebankovky získají

Nastavené pravidla bankovních půjček budou rozhodovat o tom, zda se spotřebitel nepřesune na nebankovní trh. Právě nebankovní půjčky bývají častokrát posledním možným řešením pro klienty, kteří již nedokáží finanční tíseň zvládnout. Jelikož se právě finanční krizí může dostát klient banky do jejich registru, nic jiného mu nezbývá, než požádat o pomoc nebankovní společnost. Nebankovní domy dokážou nabízet i právě půjčky bez registru a tak mohou mnoho získat. Dobrým řešením by byly také sociální půjčky, které využívají například občané Rakouska. Takový úvěr vyplatí člověku v tísni úřad práce a to se symbolickým úrokem. Když se občan zaměstná, stát si postupně ve splátkách půjčku strhává ze mzdy.

Krize přejde, všechno bude po starém

Při každé finanční krizi je jedno pozitivum a to takové, že jednou se skončit musí. Věříme a doufáme, že pokud nyní dojde k oslabení naší ekonomiky, půjde jen o dočasný a krátkodobý stav. Ekonomika se opět nastartuje a to vyústí k růstu hypoték. Každý z nás má přece sen o vlastním bydlení, který nás motivuje postavit se čím dříve na nohy.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.