Máte potíže s chrápáním? Odpovídal MUDr. Jan Kastner

Chat je uzavřený27.11.2017 13:00

MUDr. Jan Kastner.

Odborníci uvádí, že jím trpí až 40 % mužů a ve středním a starším věku postihuje i poměrně významné procento žen.  Jak nejlépe proti chrápání bojovat? Jak poznat běžného "chřapáče" od apnoika? Kdy je načase dojít s chrápáním k lékaři? Ovlivňuje chrápání alkohol? Ptejte se ORL specialisty MUDr. Jana Kastnera z pražské Perfect Clinic v pondělí 27. listopadu od 13.00.

MUDr. Jan Kastner vystudoval na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze obor: všeobecné lékařství, má atestace v oboru Otorinolaryngologie. Zaměřuje se především na spánkovou medicínu  - Syndrom spánkové apnoe a chrápání – diagnostika a terapie ronchopatie obstrukčního syndromu spánkové apnoe.

 

Chat

  • Miloš K.

    Ahoj,mám problémy s chrápaním,mohl by jste mi prosím poradit co se s tím dá dělat.
    Je mi to samotnému nepříjemné,že tim ruším jiné při spánku.
    Děkuji za odpověď a radu.
    Spozdravem
    Miloš

  • Host chatu

    Dobrý den, doporučuji zajít za praktickým lékařem, i ten by měl mít povědomí, kam pacienta odeslat, na nejbližší specializované pracoviště. Rozhodně je dobré se nechat vyšetřit v kterékoliv ORL ambulanci a také zabsolvovat monitoraci spánku v nějakém centru spánkové medicíny, základní monitorace se dá provést i v domácích podmínkách, přístroje se zapůjčují a není tedy již nutné spát v cizím - nemocničním prostředí. Tato dvě vyšetření - ORL a monitorace spánku by měla rozhodnout a pomoci nasměrovat k léčbě, ketrá nemusí znamenat jenom operaci.

  • Jiří

    Dobrý den,

    je pravda, že chrápání ovlivňuje alkohol před spaním?

  • Host chatu

    Je to tak. Alkohol obecně vede k relaxaci... Večerní sklenka vína jistě nebezpečná není, ba právě naopak. Ale několik dvojek vína nebo půllitrů piv, proložených panáky vede k takové relaxaci (případně bezvědomí...), že jsou značně povoleny svaly hltanu, kudy proudí vzduch do/z plic a z tohoto "povolení" může rezultovat dechová pauza - apnoe. Prostě ona vazivově-svalová trubice, hltan, zkolabuje. Nejčastěji v oblasti hltanové úžiny, kde jsou krční mandle, měkké patro, kořen jazyka.

  • alena

    Je chrápání dědičné? Moje rodiče začali po 40roce oba hodně chrápat.

  • Host chatu

    Dědičné jsou spíše stravovací návyky vedoucí k obezitě apod. po 40. roce věku života. Samozřejmě dědičnost existuje, týká se i konstituce patra, hltanu, ale pokud člověk nechrápe od ukončeného vývinu v 18., 20 letech, ale začne až kolem čtyřicítky, možná hrají roli i přibývající kila, zvyšující se podíl nejenom na břiše a jiných partiích, ale i viscerální tuk, a to i v hltanu. Tukem prostoupené sliznice, tkáně, orgány pak v oblasti hltanu snadněji vibrují - tjj. produkují zvuk chrápání nebo vedou i k onomu kolapsu.

  • Dana

    Dobrý den,
    jak probíhá laserová operace odstranění chrápání?
    Děkuji

  • Host chatu

    Jedná se o operaci vhodnou pro prostého "chrápače", nikoliv apnoika. Pokud je LAUP – laserová plastika měkkého patra (zkrácení jakési vyztužení rozvolněného a prodlouženého měkkého patra) správně indikován, vede tento relativně malý plastický zákrok na měkkém patře prováděný v místním umrtvení (jako u zubaře) k efektivním výsledků. Nejdůležitější je ale správná indikace, výběr pacientů, řádné vyšetření před operací (ORL + monitorace spánku).

  • Lída

    Dobrý den pane doktore, zajímá mě jak se pozná apnoické chrápání od klasického? Může i apnoik jít na laserový zákrok?

  • Host chatu

    Prakticky jedině monitorací spánku, Prostý chrápač = pravidelné, byť hlasité chrápání. Apnoik - nepravidelné chrápání, často explozivní - následuje po dechové pauze několik nádechů a pak je třeba zase dalšáí pauza. Probíhá v sériích. K druhé otázce: Pacient bez předchozí monitorace spánku by neměl být operován. Operace na měkkém patře by měla proběhnout až po zjištění, že pacient netrpí spánkovým apnoickým syndromem. Tím se zabrání tomu, že se laserovým zákrokem na měkkém patře „vyrobí“ tzv. tichý apnoik, což je situace, kdy je pacientovi, který chrápe, ale zároveň má i dechové pauzy ve spánku, tzn. apnoikovi, provedena komerční laserová operace na patře (LAUP), aniž by před tím podstoupil monitoraci spánku, která prokáže, že se ve spánku dusí. Apnoik sice možná přestane vydávat hlasité zvuky ve spánku, takže okolí je spokojeno a nenutí jej zpravidla dále vyhledat lékaře, ale ve spánku se stále přidušuje, což je samozřejmě nebezpečné.

  • Lenka

    Chtěla jem se zeptat, proč mají lidé problémy s chrápáním většinou až v pozdějším věku?

  • Host chatu

    Protože věkem se ztrácí elasticita vaziva (hltan, měkké patro je jakousi vazivovou trubicí, tkání) a také se leckdy zvyšuje body-mass index, lidé přibírají na váze. Někdy hrají roli i hormonální změny, např. u žen v klimakteriu - mají také vliv na elasticitu vaziva apod.

  • Denisa

    dobrý den, kolik stojí zákrok proti chrápání. Myslím laserová verze?

  • Host chatu

    Zákrok nehradí zdravotní pojišťovna, neboť se neoperují nebo by se laserem na patře kvůli chrápání neměli operovat nemocní lidé (apnoici) - viz minulá odpověď, ale pouze čistí, prostí "chrápači", cizím slovem ronchopaté. Ceny jsou různé. Jistě od 5tis do 15-20 tis, dle pracoviště, úrovně vybavení, zkušenosti operatéra.

  • Ivana

    Od kolika let pane doktore doporučujete jít na ambulantní zákrok proti chrápání?

  • Host chatu

    V dospělosti prakticky kdykoliv. U dětí je velmi důležité vyšetřit nosohltan ("nosní" mandli), ta se občas také operuje laserem (nebo tzv.plasmou) - může se jednat o zákrok v rámci tzv jednodenní chirurgie, byť jistě v celkové anestezii a s dodržením všech zdravotně bezpečnostních postupů.

  • Viktor

    Dobrý den, trpím nepříjemným pískáním v nosu. Obtěžuje to i předpokládám okolí. Lze proti tomu nějak bojovat?

  • Host chatu

    Můžete mít deviaci přepážky nebo dokonce perforaci v přepážce (poúrazově, nesprávné užívání nosních kapek, kokain také způsobuje perforaci). To pískání je vlastně jenom projevem turbulentního proudění v nose. Jednoznačně doporučuji ORL vyšetření a ambulantní endoskopii nosu.

  • Ivoš

    Dobrý den, myslíte si osobně, že funguje, když si někdo do pyžama zašije malý míček? že to pomůže proti chrápání?

  • Host chatu

    Chrápání v poloze na zádech může být častější, protože může "přizapadávat" kořen jazyka, dolní čelist se posune dozadu, svaly jazyka. Bývalo to doporučováno jako jedno z možných preventivních opatření :-) Ale znovu připomínám, optimální je podrobné vyšetření příčiny.

  • Mišu

    Dobrý den, chrápu prý hrozně. jsem i při těle, ale poslední 2 roky beru aknenormín a ketotifen, po obou mam suchu v ustech i v nose, je to taky problém co zhoršuje chrápání? Děkuji za odpověd Mišu a co by jste mi poradil

  • Host chatu

    Obezita, chronický zánět (užíváte léky proti alergii) různého původu (i kouření) a d. zužují onen prostor kudy proudí vzduch při nádechu a výdechu. Máte-li navíc ucpaný nos (alergická rýma), pak dýcháte ústy suchý, v nose nezvlhčený vzduch. Suchost v ústech a na patře je také typická u chrápačů, vč. apnnoiků.

  • DENMARK

    Jaké všechny negativní důsledky může chrápání mít?

  • Host chatu

    U prostého chrápače většinou jenom opuštění ložnice či společně sdíleného lože... U apnoika se dechové zástavy ve spánku, které jsou většinou doprovázeny i poklesem podílu kyslíku v krevním řečišti, mohou významným způsobem podílet na vzniku závažných onemocnění, jako jsou kardiovaskulární a metabolická onemocnění (vysoký krevní tlak, srdeční nemoci, cévní mozková příhoda, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka aj.). Ale i mikrospánky u řidičů (v noci se nevyspí, mikroprobuzení...) !!! Péče o apnoika by měla být multioborová. Nejoptimálnějším řešením tohoto onemocnění je nechirurgická léčba, tzn. zajištění pacienta přetlakovým ventilátorem (zkratka je nCPAP z anglického nasal Continuous Positive Airway Pressure). V podmínkách České republiky by měla být léčba apnoiků hrazena zdravotní pojišťovnou a přetlakové ventilátory mohou být přiděleny jedním z akreditovaných center, blíže opět viz např. stránky České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu http://www.sleep-society.cz/index.p...

  • SK

    Jaké můžou být příčiny chrápání?

  • Host chatu

    Chrápání je zvuk, který vzniká při dýchání vibrací měkkých tkání hltanu, zejména měkkého patra a čípku (uvuly). Ve spánku je sníženo napětí svalů, které tvoří svalovou trubici, skrze kterou dýcháme. Tím dochází i k povolení napětí svalů měkkého patra, které, pokud je například prodlouženo nebo je větší či prodloužený čípek, se snáze rozkmitá, tj. rozvibruje procházejícím proudem vzduchu a vede k typickému zvuku hlasitého chrápání. Odborně se to nazývá ronchopatie. Na chrápání může podílet nos, resp. patologické stavy v nose, např. při větším vybočení nosní přepážky nebo při chronické rýmě. Pak samozřejmě onen tuk/obezita, alkohol/větší či hlubší "relaxace"... Ale i vrozené stavy, poruchy vývoje čelistí. Neurologické příčiny - je jich menšina oproti tzv,. obstrukčním apnoím, které mají příčinu v horních cestách dýchacích.

  • ANTI

    Kdo je apnoik?

  • Host chatu

    Ten, kdo má více jak 5 apnoií či hypopnoí za hodinu. Tyto by měly být doprovázeny poklesem saturace (kyslíku v krvi). Jsou ale apnoici, kteří mají apnoí mnohonásobně více, od 30 pauz za hodinu (tj. každou druhou minutu ) se jedná o těžký stupeň obstrukčního syndromu spánkové apnoe. Blíže viz předešlé odpovědi a také např. materiál, který vydala Česká ORl společnost http://www.otorinolaryngologie.cz/d...

  • Eva

    Dobrý den, je mi 40 a jakmile usnu, hned chrápu. Je jedno, v jaké spím poloze. Léky žádné neberu a spím velmi dobře, celou noc v tahu. Jaké jsou příčiny a je to nebezpečné? Děkuji,hezký den :)

  • Host chatu

    ...

  • Vítěslav

    dobrý den, jak probíhá vyšetření apnoiků?

  • Host chatu

    ORL yvšetření – podívat se do dutiny ústní, hltanu a ambulantním endoskopem do nosu a hrtanu patří k základnímu vyšetření, aby se vyloučila nějaká patologická překážka v průběhu horních cest dýchacích, např. zkřivená nosní přepážka, nosní polypy, u dětí zvětšená „nosní“ správně nosohltanová mandle (neboli adenoidní vegetace), zvětšené krční mandle, ale i nádory horních cest dýchacích, např. kořene jazyka, hlasivek apod. Vlastní monitorace spánku, která by měla potvrdit či vyloučit apnoické pauzy pak probíhá buď v nějaké spánkové laboratoři na monitorovaném lůžku (polysomnografie) nebo je stále častější možnost domácí monitorace spánku pomocíí přístroje, který sleduje základní životní funkce – dýchání (tzv. flow), podíl kyslíku v krvi (saturace) a srdeční tep. To se jmenuje limitovaná polygrafie nebo flow-metrie a k rozlišení mezi prostým „chrapáčem“ a apnoikem to je dostatečné.

  • Simona

    Dobrý den, kam si mohu zajít na odstranění chrápání? děkuji za odpověď. Jsem z Prahy

  • Host chatu

    Kompletně Vás vyšetříme i v centru, kde pracuji: https://www.perfectclinic.cz/lasero... Také na dalších pracovištích, včetně ORL klinik a oddělenh v Praze je většinou někdo, kdo se chrápání věnuje. Nejkomplexněji (kde operují i lehké a středně těžké apnoiky; tyto výkony většinou již hradí zdravotní pojišťovna, jedná se o "nemocné" pacienty, kteří se přidušují ve spánku) pak např. Ambulance pro oporuchy dýchání ve spánku a chrápání při ORL klinice v Praze-Motole http://www.fnmotol.cz/kliniky-a-odd...

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov